הרשם לקבלת העיתון שמתאים לך
     *ללא תשלום

EurekAlert


תנאי שימוש באתריעילות טיפולים אלטרנטיביים במניעת שפעת  [25-11-2007]   רוצים עדכון חדשות שבועי? הרשמו לאתר "רפואה משולבת"  [21-01-2006]   השפעה אפשרית של תרופות נגד דיכאון על המערכת החיסונית  [21-01-2006]   לחיידקים בטבע עמידות גבוהה לסוגים שונים של אנטיביוטיקה  [21-01-2006]   

פרוביוטיקה ופרהביוטיקה בילדים  [17-12-2010]
מאמר זה סוקר את היתרונות הבריאותיים הידועים עד כה של מוצרים פרו ופרה ביוטיים כולל אלו אשר הוספו לפורמולות מזון מסחריות לתינוקות וילדים. פרוביוטיקה זו תוספת מזון המכילה מיקרואורגניזמים שונים המשנים את המיקרופלורה (שכבת החיידקים המצפה את רירית המאכסן). השימוש בפרוביוטיקה הראתה אפקטיביות קלה בטיפול בשלשול חריף על רקע וירלי ומניעה של שלשול מטיפול אנטיביוטי בילדים בריאים. ישנה עדות מסוימת כי פרוביוטיקה יכולה למנוע דלקת נמקית של המעי בפגים אך נחוצים מחקרים נוספים לחיזוק התוצאות, כמו כן ישנם ממצאים מעודדים בטיפול בגסטרואנטירטיס ממקור הליקובקטר פילורי, תסמונת המעי הרגיז, ומחלות מעי נוספות אך גם כאן יש צורך באישושים נוספים. פרוביוטיקה ככל הנראה לא תורמת בטיפול או מניעה של סרטן אנושי או לטיפול במחלת קרון. ישנם חששות מסוימים מטיפול בפרוביוטיקה בילדים מדוכאי חיסון או ילדים חולים וחלשים בצורה כרונית ויש לשים לב לכך.
פרהביוטיקה הם תוספות מזון המכילות רכיבי מזון בלתי מתעכלים המעודדם באופן בררני את הגידול או הפעילות של המיקרואורגניזמים הקיימים כבר ברירית. חלב אדם מכיל כמויות גדולות של פרהביוטיקה. ישנו מבחר מצומצם של מחקרים הבוחנים את השימוש בפרהביוטיקה בילדים, יתכן שלשימוש בפרהביוטיקה ישנם יתרונות ארוכי טווח במניעת אקזמה אלרגית וזיהומים שכיחים בילדות אך יש צורך במחקרים נוספים.

Pediatrics. 2010 Dec;126(6):1217-31

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21115585

האם לברוקולי תכונות אנטי-סרטניות?  [17-12-2010]
שכיחות סרטן הושט מסוג בארט (Barrett esophageal adenocarcinoma) הולכת ועולה בעולם המערבי. במחקר זה נבדק הפוטנציאל הטיפולי של סולפורפן (sulforaphane), אנטי-אוקסידנט המופק מברוקולי. המחקר בוצע בתרבית תאי סרטן אשר טופלו בסולפורפן לבד או בקומבינציה עם כימותרפיה ומספר התאים החיים בעקבות הטיפול נמדדו לאורך זמן. תמותת תאים והאפקט הטיפולי נמדדו במבחנים ביוכימיים שונים. על מנת להעריך את השפעת הטיפול בגוף חי, הוזרקה תאית התאים לעכברים מדוכאי חיסון, לאחר הופעת הגידול הסרטני טופלו העכברים בסולפורפן. תוצאות המחקר הראו כי שימוש בסולפורפן הפחית את מספר התאים הסרטניים וסייע לפעילות התרופות הכימותרפיות בהתאם לכמות ולזמן הטיפול. ייתכן והפעילות האנטי-סרטנית של סולפורפון קשורה לאינדוקציה של caspase 8 ו21p וירידה בhsp90. מסקנות החוקרים היא כי לחומר האנטי-אוקסידנטי המופק מברוקלי יתכן פוטנציאל גדול לטיפול ומניעה של סרטן מסוג זה.

Transl Oncol. 2010 Dec 1;3(6):389-99

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21151478

שימוש בקפסאיצין לטיפול בגרד  [14-12-2010]
במאמר זה נערכה סקירה שיטתית של מאגרי מידע אלקטרונים כדי לבחון את יעילות הטיפול בקפסאיצין (תרכובת שומנית אורגנית המצויה בזרעים) לטיפול עורי בגרד. המאמרים שנבחרו לסקירה היו ללא הגבלות שפה והשוו בין טיפול בקפסאיצין לאינבו או כל טיפול מקובל אחר בחולים עם גרד (פרוריטיס). מתוך המאמרים שנסקרו, שלושה עסקו בגרד הקשור בהמו-דיאליזה אולם לא ניתן היה לקבוע מהם האם הטיפול בקפסאיצין יעיל, מחקר נוסף דיווח על יתרון סטטיסטי מובהק לטיפול העורי בגרד אידיופטי אך לא היה אמין דיו, מאמרים נוספים לא סיפקו תמונה ברורה יותר. מסקנת החוקרים היא כי בשלב זה לא קיימים מאמרים התומכים בשימוש בקפסאיצין לצורך טיפול בגרד עורי, לצורך כך יש לבצע ניסויים נוספים.


Int J Dermatol. 2010 Aug;49(8):858-65

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21128913

האם לתה ירוק השפעה על רמות הסוכר, האינסולין והשובע לאחר אכילה?  [12-12-2010]
תוצאות מחקרים אפידמיולוגיים הציעו כי צריכה של תה ירוק יכולה להפחית את הסיכון לסכרת מסוג 2. ניסויים שונים בעבר הראו כי תה ירוק יכול להפחית את רמות הסוכר בדם וכן להגביר את תחושת השובע. מחקר זה נערך כדי לבחון את ההשפעות לאחר האכילה של תה ירוק על רמות סוכר, האינדקס הגליקמי, רמות אינסולין ושובע באנשים בריאים לאחר צריכה של ארוחה הכוללת תה ירוק. במחקר השתתפו 14 מתנדבים בריאים אשר נחלקו באופן אקרעי לקבלת 300 מ"ל תה ירוק או מים אשר נצרכו יחד עם ארוחת בוקר הכוללת לחם לבן ובשר הודו. דגימות דם נלקחו בזמן 0,15,30,45,60,90 ו120 דקות.כמו כן מילאו המשתתפים מספר שאלונים להערכת שובע. תוצאות המחקר הראו כי רמות הסוכר בדם היו גבוהות יותר 120 דקות לאחר הארוחה אשר הכילה גם תה ירוק ורמות השובע היו גם כן גבוהות הרבה יותר בקבוצה זו. לא נצפו הבדלים משמעותיים ברמות האינסולין או בשטח מתחת לעקומה עבור גלוקוז ואינסולין. מסקנות החוקרים הן כי לתה ירוק אין השפעות על הפחתה ברמת הסוכר או האינסולין בדם אולם נצפה קשר חיובי בינו לבין תחושת שובע שלאחר הארוחה.

Nutrition Journal 2010, 9:63

http://www.nutritionj.com/content/9/1/63/abstract

תהליכי קבלת החלטות אצל מטפלים הומואפטים  [08-12-2010]
הומואופטיה היא שיטה מרכזית ברפואה משלימה ואלטרנטיבית. קיימים מתחים משמעותיים בין יישום וחינוך הומאופטי הבאים לידי ביטוי במגוון סגנונות ומודלים חינוכיים. תוך ניצול הידע וההיגיון הקיים ברפואה הקלינית הקונבנציונלית, מבקש מאמר זה לזהות ולבקר מחקרים בתחות חשוב זה. לצורך כתיבת המאמר נערך חיפוש במאגרי מידע אלקטרוניים תוך שימוש במונחי מפתח הכוללים חשיבה קלינית, קבלת החלטות, הומאופתיה, ורפואה משלימה. נבחנו ארבעה מאמרים שונים אשר עסקו בחשיבה הקלינית ההומיאופטית. שני מחקרים ניסו למדוד ולכמת את השימוש בהיגיון בתהליך קבלת ההחלטות, מחקר אחד הציע מודל חשיבה המבוסס על זיהוי דפוסים, חשיבה דדוקטיבית-היפוטתית, אינטואיציה והתאמת תרופות הדומה למודל קבלת החלטות שכבר מופה עבור הרפואה הקונבנציונלית. המחקר הרביעי עקב מקרוב אחרי המשמעות והשימוש באינטואיציה בקבלת החלטות בהומאופטיה. יחד מספקים מאמרים אלו תובנה חשובה על מה שידוע היום על תהליך קבלת ההחלטות אולם יש צורך במחקר נוסף כדי להעריך את ההשפעות הדינמיות של הבנה מסוג זה.

J Altern Complement Med. 2010 Nov 29

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21114418

תמציות צמחים לטיפול בהזדקנות העור – סקירת מערכתית  [04-12-2010]
שימוש בקרמים וחומרים אחרים נודגי הזדקנות נפוצה מאד אולם טרם נעשתה סקירה מדעית מקיפה של מחקרים העוסקים ביעילות אותם חומרים. בסקירה זו עקבו במאגרי מידע אלקטרונים שונים אחר יעילותם של תמציות צמחים שונות בהפחתת הזדקנות העור וקמטים. רק מחקרים אקרעיים או מבוקרים אשר העריכו את השפעתם של תמציות צמחים על העור הוכנסו למחקר. מתוך 36 מחקרים אשר עסקו בנושא הוכנסו רק 11 מחקרים אשר עמדו בקרטריונים של הסקירה. תוצאות העבודה הראו כי הפחתה משמעותית בקמטים נצפתה בשימוש בתמציות גרעיני תמרים, שעם, סויה, משפחת הורדיים וצמח האדמונית. לא נצפה שינוי ממשי בשימוש בתמצית תה ירוק, Vitaphenol® (שילוב של תמצית תה ירוק ולבן, מנגוסטין ורימון) או שורש maca. כל המחקרים שנסקרו היו בעלי רקע מתודולוגי דל וברובם לא דווחו השפעות לוואי. לסיכום, ישנה הוכחה חלשה יחסית להשפעה מטיבה של תמציות צמחים מסוימות על הזדקנות העור וקמטים אך ללא הוכחה לתועלת ממושכת, יש צורך במחקר נוסף כדי לחזק ולאמת השערות אלו.


Drugs Aging. 2010 Dec 1;27(12):973-85

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21087067

תמצית ג'ינג'ר מעכבת גדילת תאים סרטניים בתרבית  [03-12-2010]
הג'ינגר (Zingiber officinale Roscoe) ידוע ברפואה המסורתית כבעל יכולות ריפוי ולאחרונה אף דווח על מרכיבים רבים בצמח המכילים תכונות אנטיסרטניות. במחקר זה נמצא כי מיצוי של קבוצת אתיל-אצטט מתוך הג'ינג'ר יכול לעכב ביטוי של שתי מטרות מולקולריות מרכזיות בתאי סרטן, human telomerase reverse transcriptase (hTERT)וגם c-Myc בתאי סרטן הריאה מסוג A549 באופן התלוי בזמן וריכוז. ההפחתה בביטוי hTERT מתרחשת במקביל להפחתה בביטוי c-Myc אשר מהווה את אחד מגורמי השיעתוק של hTERT, מכאן שהירידה בביטוי hTERT יכולה לנבוע בחלקה מירידה ב c-Myc. מכיוון שעיכוב האינזימים הללו הם מטרות ספציפיות בריפוי סרטן בתא יתכן שתמצית הג'ינג'ר תוכח להיות חלק חשוב בטיפול או מניעה של סרטן בעתיד.

J Med Food. 2010 Dec;13(6):1347-54

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21091248

סיכום תוצאות מחקרים הבודקים את השפעת צומות ממניעים דתיים על הבריאות  [03-12-2010]
בשני העשורים האחרונים נצפתה עלייה במספר החוקרים הבוחנים את השפעות הצום ממניעים דתיים על הבריאות. צום הראמדן באיסלאם נמשך 28-30 יום ובו אסור לאכול או לשתות במהלך שעות האור. רוב המחקרים הנוגעים לבריאות וקשורים לצום הראמדן בעלי מסקנות מעורבות הקשורות להבדלים בין המחקרים השונים המתבטאים ב 1. כמות שעות הצום בימים השונים 2. כמות המשתתפים שמעשנים, נוטלים תרופות אורליות או מקבלים עירויי נוזלים במהלך הצום 3. הרגלי האכילה השונים בין המשתתפים.
נוצרים המשתייכים לכנסיה היוונית צמים 180-200 ימים בשנה כאשר תקופת הצום העיקריות הם כ 40 יום לפני חג המולד ה" Nativity Fast", תקופת ה" Lent" 48 יום לפני חג הפסחא וה " Assumption" 15 יום במהלך חודש אוגוסט. תקופות הצום דומות אחת לשנייה ומורכבות בעיקר מוריאציות שונות של צמחונות. חלק מההשפעות המטיבות של תקופות אלו הם הפחתה במשקל וירידה ברמות הכולסטרול הכללי, הLDL והיחס בין LDL\HDL.
הצום המופיע בספר דניאל ומקורו תנ"כי מורכב מאיסור על צריכת מוצרי בעלי חיים, פחמימות טהורות, תוספי מזון, חומרים משמרים, ממתיקים, תבלינים, קפאין ואלכוהול. לרוב צום זה נמשך 21 יום אולם נצפו גם צומות שנמשכו בין 10-40 יום. מחקירות ראשוניות שנעשו על יתרונות הצום נצפתה השפעה מטיבה על לחץ הדם, שומני הדם, רגישות לאינסולין וסמנים של נזק חמצוני.

Nutrition Journal 2010, 9:57doi:10.1186/1475-2891-9-57

http://www.nutritionj.com/content/9/1/57/abstract

שוקולד עשיר בפוליפנול יכול להפחית סימנים של עייפות כרונית  [30-11-2010]

השוקולד עשיר בפלבנויד (flavonoids) שהוכח כמועיל במצבים שונים ובהם מחלות קרדיווסקולריות וסרטן. האפקט של שוקולד עשיר בפוליפנולים (אלכוהול המכיל שתי קבוצות לפחות של בנזן) בחולים הסובלים ממחלת העייפות הכרונית (chronic fatigue syndrome) טרם נבדק עד כה. במחקר קליני זה בוצע מעקב כפול-סמיות ואקרעי המשווה השפעת צריכת משקה קקאו עשיר בפנולים לעומת משקה דמוי קקאו בעל ערך קלורי זהה ודל בפנולים, על עייפות ותפקוד שארי באנשים הסובלים מתסונת העייפות הכרונית. למחקר נרשמו חולים בעלי התסמונת אשר סובלים מדרגת עייפות גבוהה במיוחד (10 מתוך 11 בדירוג על שם שלדר לבדיקת עייפות). הנרשמים עברו 8 שבועות של טיפול באחת הזרועות ולאחר מכן שבועיים של הפסקה ובעקבותיו 8 שבועת נוספים של טיפול עם המשקה האחר. תוצאות המחקר הראו כי בתקופה בה נטלו החולים את משקה הקקאו עשיר הפנולים נראה שיפור ניכר בתסמיני העייפות והתפקוד אשר התמעטו מאד בתקופה בה טופלו במשקה הקקאו התחליפי. משקל המשתתפים נשאר קבוע לאורך המחקר. תוצאות מחקר אלו יכולת להצביע על השפעה מטיבה של משקה קקאו עשיר בפוליפנולים על עייפות ותפקוד אצל חולים הסובלים מתסמונת העייפות הכרונית.


Nutrition Journal 2010, 9:55doi:10.1186/1475-2891-9-55

http://www.nutritionj.com/content/9/1/55

השפעת מתן ויטמין E על שבץ מוחי  [28-11-2010]
במחקר זה נעשתה מטה-אנליזה של מחקרים אקרעיים מבוקרים שונים אשר בדקו את השפעת תוספת ויטמין E על מספר מקרי השבץ האיסכמי (ירידה באספקת הדם בעקבות חסימת כלי דם במוח) וההמורגי (ירידה באספקת הדם בעקבות שטף דם מוחי). בעזרת מאגרי מידע אלקטרוניים בחנו שני חוקרים שונים 9 מאמרים אשר עקבו לפחות שנה אחרי השפעת מתן הויטמין, סך הכל כללו המאמרים 118,765 משתתפים. תוצאות המחקרים הראו כי לויטמין E לא הייתה השפעה כללית על הסיכון לשבץ, למעשה הסיכון לשבץ המורגי עלה ואילו הסיכון לשבץ איסכמי ירד. הסיכון לשבץ המורגי היה תוספת של שבץ אחד על כל 1250 איש הנוטלים ויטמין E לעומת מניעה של שבץ איסכמי אחד על כל 476 אנשים הנוטלים את הויטמין. בסיכומו של דבר נטילת ויטמין E העלתה את הסיכון לשבץ המורגי ב22% והפחיתה את הסיכון לשבץ איסכמי ב10%. מסקנת החוקרים היא כי לאור הממצאים יש ליטול בזהירות את הויטמין וייתכן כי אינו מומלץ לשימוש נרחב במניעת שבץ.


BMJ. 2010 Nov 4;341:c5702. doi: 10.1136/bmj.c5702

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21051774

תכונות ושימושים שונים בשמן שקדים  [08-03-2010]
שמן שקדים (Oleum amygdalae) משמש ברפואה המשלימה מזה זמן רב בשל סגולותיו הרפואיות הרבות. אמנם לא קיים כיום מידע מדעי חד משמעי בנוגע לתכונותיו אך נראה כי לשמן שימושים רבים ובהם יכולות אנטי-דלקתיות, שיפור המערכת החיסונית ועוד. קשר נוסף נראה בין השימוש בשמן ושיפור תפקוד מערכת העיכול המפחית תסמינים של תסמונת המעי הרגיז, ירידה בהארעות מקרי סרטן הקולון ויתרונות קרדיולווסקולרים המתבטאים בהעלאת הכולסטרול "הטוב" (HDL) והורדת הכולסטרול "הרע" ( LDL). כמו כן, נצפו ארועים נקודתיים בהם טיפול בשמן הפחית צלקות היפרטרופיות לאחר ניתוחים.
באופן היסטורי שימש השמן בבתי ספר לרפואה בסין ופרס העתיקות לטיפול במקרי יובש בעור כגון פסוריאזיס ואקזמה. לשמן השקדים תכונות המרגיעות את העור ונוגדות הצטלקות ולכן משמש לשיפור מראה העור והגוון.

Complement Ther Clin Pract. 2010 Feb;16(1):10-2

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20129403?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pub...

תוצאות שלב ראשון במחקר על טיפול צמחי בגברים עם סיכון גבוה לסרטן הפרוסטטה  [10-02-2010]
טיפול תרופתי המבוסס על צמחים בשם, Zyflamend, עבר את השלב בראשון במחקר אמריקאי שנערך לאחרונה. בשלב זה ניתן לראות כי הטיפול כרוך במינימום רעילות וללא תופעות לוואי משמעותיות בגברים עם סיכון גבוה לחלות בסרטן הפרוסטטה.
במחקר השתתפו 23 גברים בגילאי 40-75 אשר אובחנו עם שינויים אפיתליילים בפרוסטטה העלולים בסבירות גבוהה לעבור התמרה סרטנית, על מנת לקבוע את הבטיחות הראשונית בטיפול ב Zyflamend. מחקרים במדעי היסוד מצאו כי ייתכן שלתרופה השפעה אנטי-דלקתית ובתרביות רקמה נצפתה ירידה בריבוי התאים הסרטניים. לצורך אישור התרופה יתקיימו שלבים נוספים הבודקים את יעילותה.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-05/cumc-rop052209.php

טיפולים משלימים לדרמטיטיס אטופית ומחלות עור אלרגיות אחרות: עובדות ומחלוקות  [04-02-2010]
המונח רפואה משלימה אוצר בתוכו מושגים רפואיים רחבים ורבים החל משימוש בתרופות צמחיות דרך דיאטות המובססות על קבוצות שומן מיוחדות ועד אקופונטורה. על אף שרפואה אינגרטיבית הולכת וצוברת פופלריות, נדירים המחקרים המדעיים האמינים שיבררו את התרומה האמיתית של הטיפולים המשלימים השונים. המאמר עוסק בהרחבה בענפים השונים של הטיפולים המשלימים למחלות עור אלרגיות ובידע המקצועי הקיים לגביהם היום.

Clin Dermatol.2010Jan-Feb;28(1):57-61http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20082952?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pub...

תרופת פרע לטיפול בדיכאון  [30-04-2009]
מן הצמח פרע (hypericum ) ניתן להפיק תרופה המשמשת לטיפול בדיכאון (St.John's wort). מטרת המחקר לבדוק האם תמצית מן הצמחים יעילה יותר מפלצבו, יעילה באותה מידה כתרופות מקובלות לטיפול בדיכאון מג'ורי והאם יש לתרופה הטבעית פחות תופעות לוואי.
המחקר נערך בעזרת סקירת מאגרי נתונים שונים ומאמרים ממדינות שונות שחקרו את השפעת הצמח. 29 מאמרים אותרו ביניהם 18 שהשוו בין הצמח לפלצבו ו17 מאמרים שערכו השוואה בין התרופה לתרופות סינטטיות. מסקנת החוקרים הייתה כי התרופה הצמחית אכן יעילה יותר מפלצבו, יעילה באותה המידה כמו תרופות סינטטיות ובעלת פחות תופעות לוואי. נמצא קשר בין תוצאות המחקרים לארץ בו בוצע המחקר, עובדה המערערת במידה מה על אמינותם.

The Cochrane Libray, 2009, Issue 2http://mrw.interscience.wiley.com/cochrane/clsysrev/articles/CD000448/pdf_f...

האם מתן פרוביוטיקה יכול למנוע הופעת אלרגיה?  [06-04-2009]
חשיפה מועטה למיקרובים בילדות המוקדמת קשורה בעליה בשכיחות האלרגיה. לילדים הסובלים מאלרגיה ישנה מיקרופלורה פקלית עם פחות לקטובצילים וביפידובקטריות. שימוש בתוספות פרוביוטיות הועלה כאפשרות לשיפור התופעות האלרגיות בילדים אלו. מחקר זה ניסה לבדוק האם תוספת פרוביוטית ופרה-ביוטית תוכל למנוע אלרגיות.
1223 נשים עם תינוקות בסיכון גבוה לפיתוח אלרגיות, נרשמו למחקר בו קיבלו באופן אקרעי תערובת פרוביוטית או פלצבו במהלך החודש האחרון להריון ולילדם מהלידה ועד לגיל ששה חודשים. בגיל חמש נבדקה ההארעות המצטברת של מחלות אלרגיות כגון אקזמה, אלרגיה למזון, אסטמה ועוד.
תוצאות המחקר הראו כי בקבוצת הילדים שנולדו בניתוח קיסרי, נראתה ירידה באלרגיות המתווכות על ידי IgE בזכות התערובת הפרוביוטית, מעבר לכך לא נצפו שינויים משמעותיים.

J Allergy Clin Immunol 2009 Feb;123(2):335-41


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19135235?ordinalpos=17&itool=EntrezSyste...

ויטמין C קשור באופן הפוך ללחץ הדם ולשינויים בו בנשים צעירות  [01-03-2009]
שכיחות יתר לחץ הדם ותרומתו לסיכוני המחלה הקרדיווסקולרית מחייבים לזהות גורמים היכולים למנוע את התופעה. נתונים אחרונים מציעים כי כמות החומצה האסקורבית (ויטמין C) יכולה להוות גורם מתאים. במחקר זה נבדק הקשר בין כמות החומצה בדם לבין יתר לחץ דם בנשים צעירות. 242 נשים לבנות ושחורות נבחרו למחקר בגילאי 18-21. נבדק הקשר בין רמות החומצה ללחץ הדם לאורך עשר שנים והקשר בין שינויים בלחץ הדם והחומצה האסקורבית בשנה האחרונה. תוצאות המחקר הראו באופן מובהק קשר הפוך בין רמות הויטמין ולחץ הדם ותוצאות דומות בבדיקת השינויים בלחץ הדם שהתבטאה בעליה קטנה יותר בלחץ הדם בקבוצה בעלת רמות הויטמין הגבוהות ביותר. מסקנת החוקרים הייתה כי קיימת אפשרות שויטמין C משפיע על לחץ הדם בצעירים בריאים.

Nutrition Journal 2008, 7:35doi:10.1186/1475-2891-7-35

http://www.nutritionj.com/content/7/1/35/abstract

תותים להורדת כולסטרול  [01-03-2009]
דיאטות אפקטיביות מפחיתות את שומני הדם ומונעות נזק חימצוני, שני גורמים שהוכחו כקשורים לסיכונים של סכרת ומחלת כלי דם כליליים. במאמר זה ביקשו החוקרים לבדוק האם תוספת של תותים כמקור לנוגדי חימצון יכולה לשפר את האפקט האנטיאוקסידנטי של דיאטה דלת כולסטרול. 28 נבדקים שחיים בממוצע בשנתיים וחצי האחרונות מדיאטה הכוללת סויה, סיבים, שומנים מהצומח ואגוזים קיבלו תוספת של תותים (454 ג' ליום, 112 ק') או לחם שיבלת שועל (65 ג' ליום, 112 ק') למשך חודש. תוצאות המחקר הראו כי תוספת התותים הפחיתה בצורה רבה יותר את הנזק החימצוני לLDL הנמדד ככמות חלקיקי החומצה התיאוברביטורית (thiobarbituric acid) הפעילים בLDL. מסקנת החוקרים היא כי תוספת פרות יכולה לשפר את יעילות הדיאטות שנועדו להפחית את הסיכון למחלת לב.

Metabolism 2008 Dec;57(12):1636-44


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19013285?dopt=AbstractPlus

שינה טבעית  [20-01-2009]
נדודי שינה הם תלונה רפואית שכיחה הנפוצה מאד גם בקרב המחפשים עזרה נפשית. לרוב יפנו הרופאים לחפש טיפולים תרופתיים כפתרון למצוקת המטופלים הכוללים בין היתר בנזודיאזפינים ואנטיהיסטמינים, להם גם תופעות לוואי רבות המגבילות את השימוש בהם. בשנים האחרונות חקרה האקדמיה האמריקאית לרפואת השינה את השמוש בחומרים לא פרמקולוגים לטיפול בהפרעות שינה ומצאה הצדקה לשימוש בהם בהשגת שיפור מתמיד באיכות השינה לאורך זמן. שיטות כגון תרפיה התנהגותית-קוגנטיבית, הרפיה, הגבלת שינה ועוד רבים נמצאו יעילים ויכולים להשתלב בטיפול בהפרעות שינה. המאמר סוקר את הטיפולים הקיימים הנגישים למטפלים בתחומים השונים.

J Psychiatr Pract. 2008 Nov;14(6):403-7

http://www.practicalpsychiatry.com/pt/re/jpsychpract/abstract.00131746-2008...

כאב בילדים  [19-01-2009]
כאב בילדות וינקות שכיח מאד, מקורות הכאב שונים ובהם מחלה, פציעה ופרוצדורות רפואיות ודנטליות. השיטות השונות להפחתת כאב כוללות גישות התנהגותיות, פסיכולוגיות וכן פרמקולוגיות. המאמר סוקר את המקורות השונים והטיפולים הקימיים כיום, מן הרפואה הקונבציונלית והאלטרניטיבית.

Paediatr Child Health 2007 Feb;12(2):105-9http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=2528905

לחטוף תנומה קלה או לשתות קפה?  [18-01-2009]
קפאין, הסם הפסיכואקטיבי הנפוץ ביותר בשימוש, נצרך על ידי למעלה מ90% מאוכלוסיית ארה"ב באופן יומי, במחקר זה נבדקו גם השפעותיו על הזיכרון. תנומת צהריים קצרה כבר הוכחה כמשפרת חלק מהיכולות השכליות ולכן כאן השוו החוקרים בין צריכת 200 מ"ג קפאין ,60-90 דק' שינה בצהריים ואינבו וההצלחה במבחני זיכרון שונים. תנומת הצהריים שיפרה את יכולת ההיזכרות במילים ביחס לקפאין ואינבו ואילו הקפאין פגע ביכולת הלימוד המוטורית ביחס לאחרים. גם הקפאין וגם השינה שיפרו את המבחנים התפיסתיים ביחס לאינבו. מכאן החוקרים הסיקו כי כדאי להגביל את השימוש בקפאין במשימות הדורשות מילוי מטלות ספציפיות ואילו במטלות יותר עקיפות סביר כי הקפאין לא יגרע מהתפקוד.


Behavioural Brain Research, 3 November 2008, Volume 193, Issue 1

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18554731

שעות שינה והקשר לסרטן השד  [25-11-2008]
במחקר זה שעקב אחרי 23,995 נשים יפניות נמצא קשר ישיר בין שעות שינה קצרות וסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד (143 מקרים) לעומת נשים שישנו 7 שעות ביום. הסיכון היחסי לנשים שישנו 6 שעות ופחות עמד על 1.62.

Br J Cancer. 2008 Nov 4;99(9):1502-5

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18813313?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem...

דיאטה ספרדית ים תיכונית קטוגנית – לירידה במשקל ושמירה על בריאות קרדיווסקולרית  [15-11-2008]
מאמר זה מתאר מחקר פרוספקטיבי בן 31 משתתפים בעלי משקל עודף (אינדקס מסת גוף 36.46 +/- 2.22) בגילאי 38.48+/-2.27 אשר ניזונו למשך 12 שבועות מדיאטה ספרדית ים-תיכונית קטוגנית. זוהי תזונה בה המקורות העיקריים לשומן, פחמימות וחלבונים הינם שמן זית, ירקות ודגים בהתאמה ואשר כוללת צריכה יומיומית של יין אדום. לא הוגבלה כמות הקלוריות הנצרכת. בהשוואה אשר נעשתה בין המדדים בתחילת הניסוי ובסופו נמצאה ירידה משמעותית במשקל גוף, באינדקס מסת גוף, בלחץ הדם, ובגלוקוז. כמו כן, נמדדה עליה משמעותית ב-HDL וירידה משמעותית ב- LDL. לסיכום, הדיאטה המתוארת להלן הינה דרך בטוחה ויעילה לירידה במשקל, יש צורך בביצוע מחקר נוסף על קבוצות גדולות יותר למשך זמן ארוך יותר ולהשוות את הדיאטה לדיאטות קטוגניות אחרות.

Nutrition Journal 2008, 7:30


http://www.nutritionj.com/content/7/1/30

השפעת פיסטוקים על גורמי סיכון למחלה קרדיווסקולרית  [05-11-2008]
במאמר זה מתואר מחקר אקראי, הכולל 28 נבדקים עם כולסטרול LDL גבוה מ-2.86 ממול\ליטר. הנבדקים צרכו 3 דיאטות איזואנרגטיות למשך 4 שבועות. שלוש הדיאטות כללו תזונה דלת שומן ללא פיסטוקים, תזונה הכוללת מנת פיסטוקים אחת ביום ותזונה הכוללת 2 מנות פיסטוקים ביום. נמצא כי הקבוצה שצרכה 2 מנות פיסטוקים ביום הורידה כולסטרול כולל, כולסטרול LDL, כולסטרול שאינו-HDL , אפו-A, אפו-B ופעילות SCD (stearoyl-coA desaturase). שתי הדיאטות שכללו פיסטוקים הורידו את היחס בין כלל הכולסטרול ו-HDL כולסטרול. ניתן להסיק מכאן כי תוספת פיסטוקים בתזונה בריאה הינה בעלת יתרון בהורדת גורמי הסיכון למחלה קרדיוווסקולרית ביחס תלוי מינון.

Am J Clin Nutr. 2008 Sep;88(3):651-9

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18779280?ordinalpos=35&itool=EntrezSyste...

דיקור סיני לטיפול בכאב בתר-ניתוחי  [26-08-2008]
מאמר זה מתאר סקירת ספרות שמטרתה להעריך את יעילות הדיקור הסיני כתוסף לשיכוך כאבים בניהול כאב בתר–ניתוחי. הסקירה כוללת 15מחקרים אקראיים מבוקרים המשווים דיקור סיני עם דיקור פלצבו בניהול כאב בתר-ניתוחי. המדדים שנבדקו כוללים צריכת אופיאטים ועוצמת הכאב לאחר הניתוח ותופעות לוואי אופיואידיות. נמצאה ירידה משמעותית אצל קבוצת הניסוי ביחס לקבוצת הביקורת בשלושת מדדים אלה. דיקור סיני סביב זמן הניתוח יכול לשמש כתוסף יעיל לניהול כאב בתר-ניתוחי.

Br J Anaesth. 2008 Aug;101(2):151-60http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18522936?ordinalpos=6&itool=EntrezSystem...

שימוש במרכיבים צמחיים לטיפול באלרגיה  [18-07-2008]
הצלחת הטיפול באלרגיה בשימוש בתוצרים צמחיים הוכחה זה מכבר בניסויים מעבדתיים, במחקר זה נבדקו השפעותיהם של שלושה מיני צמחים (Cinnamomum zeylanicum, Malpighia glabra Bidens pilosa ) על תגובת האף לאלרגן באנשים הסובלים מנזלת אלרגית עונתית.
20 נבדקים נבחרו באקרעי לטיפול בטבליה הצמחית, אנטיהיסטמין ופלצבו. ביום השלישי לטיפול עברו הנחקרים מבחן תגובה לאלרגן שבדק תגובה אפית. תוצאות המחקר הראו שיפור כולל בקבוצה שנטלה אנטיהיסטמינים. בבדיקה לאחר 8 שעות ממבחן התגובה לאלרגן הפחיתו גם האנטיהיסטמינים וגם הטבליה הצמחית את התגובה האפית ביחס לפלצבו. השימוש בצמחים הפחית באופן ניכר את הפרשת פרוסטגלנדים D2 בנוזלי האף, שיפור זה יכול להציע הטבה בנזלת אלרגית כתוצאה משימוש בתוצרי צמחים מסויימים.

Nutrition Journal 2008, 7:20


http://www.nutritionj.com/content/7/1/20/abstract

הסיכון ללקות בסרטן השד ביחס לשימוש ברפואה משלימה  [10-07-2008]
מטרת החוקרים במאמר היא לבחון את השימוש ברפואה משלימה למניעת סרטן השד בקרב נשים עם רמות שונות של סיכון משפחתי לסרטן זה. נאסף מידע אודות השימוש ברפואה משלימה בקרב 2,198 נשים (גיל ממוצע 63) אשר לא לקו בסרטן השד. נמצא כי מחצית (49.5%) מהנשים דיווחו על שימוש בלפחות שיטה אחת של רפואה משלימה מתוך כוונה למנוע סרטן השד. בניתוח רב-משתנים נמצא כי התנהגויות בריאות כלליות, מספר שנות לימוד ואופטימיות הינם נבאים משמעותיים לשימוש ברפואה משלימה. קיים צורך בהכוונה לרפואה מבוססת ראיות עבור הציבור ומעניקי הטיפול הרפואי לגבי הפוטנציאל והמגבלות של הגישות השונות ברפואה משלימה להשפעה על סרטן.

Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2008 Jun;17(6):1527-34


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18541615?ordinalpos=11&itool=EntrezSyste...

לפרוביוטיקה השפעה אנטי דלקתית מוכחת  [09-07-2008]
מטרת החוקרים הייתה לבדוק שלושה זנים של חיידקים פרוביוטיים להשפעתם האנטי-דלקתית בגוף האדם לאחר שזו הוכחה כבר בניסוי מעבדתי. 62 מתנדבים חולקו באופן אקראי לקבוצת התערבות שקיבלה משקה על בסיס חלב המכיל את אחד החיידקים הבאים LGG, Bb12 או PJS למשך 3 שבועות מול קבוצה דומה שקיבלה משקה פלצבו. דגימות רוק ודם נלקחו בימים 1, 7 ו21, דוגמאות צואה נלקחו ביום הראשון והאחרון לניסוי. תוצאות המחקר הראו כי רמות CRP (חלבון המהווה מדד דלקתי) נמוכות יותר בקבוצה שקיבלה LGG ו PJS וכן רמות ייצור ציטוקינים מתאים בתרביות הדם היו נמוכות יותר בקבוצה שקיבלה LGG ו Bb12. מסקנת החוקרים הייתה כי לזנים אלו השפעה אנטי-דלקתית גם באנשים בריאים.

World J Gastroenterol 2008 April 7; 14(13): 2029-2036

http://www.wjgnet.com/1007-9327/14/2029.asp

גוף ונפש, התערבויות בשדה הטיפולים הנוירולוגים  [23-06-2008]
כמחצית מהאוכלוסיה הבוגרת בארה"ב משתמשת ברפואה משלימה כלשהי כאשר טיפולים הקשורים ביחס הגוף והנפש מהויים את המרכיב העיקרי בהם. מטרת החוקרים הייתה לבדוק את יתרונם של טיפולים אלו בפתרון בעיות נוירולוגיות, המידע התקבל מחיפוש במאגרי מידע רפואיים.
מדיטציה, הרפיה, תרגילי נשימה יוגה ועוד נבדקו לטיפול בכאבי ראש, אפילפסיה, שבץ ומחלות נוספות. תוצאות המחקר הראו כי ישנה עדות חזקה במקרים מסויימים כגון כאבי ראש מיגרנוטיים להשפעתם המטיבה של טיפולי גוף-נפש, לשאר הבעיות הנוירולוגיות לא קיים מידע איכותי מספק להערכתם המדויקת.

Neurology. 2008 Jun 10;70

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18541886?ordinalpos=10&itool=EntrezSyste...

תרופה טבעית לסרטן הערמונית?  [15-06-2008]
במחקר נבדק השימוש באיזופלאוון (תוצר צמחי דמוי אסטרוגן,isoflavone ) במקרי חזרה של סרטן הערמונית לאחר טיפול.
עליית PSA בחולים שטפלו בעבר לסרטן הערמונית מעידה על חזרת הגידול, מאמר זה בדק האם איזופלאוון הידוע כבעל פעילות ביולוגית כנגד תאי ערמונית סרטניים, יכול להפחית את מספר התאים הגידוליים. החוקרים עקבו אחר עקומת השינוי בPSA (אנזים המופרש מהערמונית ומשמש למעקב אחר סרטן) בעשרים חולים למשך שנה. תוצאות המחקר הראו בשישה מהם באופן מובהק האטה בקצב הפרשת PSA , בשניים נוספים נראתה עליה ובשאר לא נצפתה מובהקות סטטיסטית. מסקנת החוקרים היא כי ייתכן שלתוספת תזונתית של איזופלאוון השפעה ביולוגית כנגד סרטן הערמונית.

BMC Cancer 2008 May 11;8:132


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18471323?dopt=AbstractPlus

רפואה משלימה ואלטרנטיבית באורולוגיה: כל מה שיש לדעת בימינו  [02-06-2008]
סריקה עבור רופאים אורולוגים על הטיפולים המשלימים והאלטרנטיבים השונים בהם נעשה שימוש על ידי מטופלים לטיפול בבעיות שתן וערמונית.

BJU International

http://www.blackwell-synergy.com/action/showFullText?submitFullText=Full+Te...

צמחי מרפא מרגיעים משפיעים בעיקר על חרדה בטווח הקצר  [07-05-2008]
במאמר זה בדקו החוקרים את השפעתם של צמחי מרפא סיניים, Magnolia ו Phellodendron המשמשים להרגעה על מידת החרדה והפרעות השינה של נשים בריאות הסובלות מעודף משקל, בגיל הפוריות. המחקר מנה 40 נשים, קבוצת הניסוי נטלה תמצית מהצמחים למשך שישה שבועות וקבוצת הביקורת כדורי פלצבו. מידת החרדה ואיכות השינה נמדדו בעזרת שאלונים, רמות קורטיזול בדם ועוד. תוצאות המחקר הראו כי לצמחים השפעה המפחיתה את מידה החרדה המיידית בלבד אך לא זו ארוכת הטווח, מדדים נוספים שנבדקו לא נמצאו שונים בין הקבוצות.


Nutrition Journal 2008, 7:11

http://www.nutritionj.com/content/7/1/11/abstract

האם דבקון לבן מרפא או מחמיר סרטן; ויכוח בעולם הרפואה  [29-04-2008]
במאמר שפורסם לאחרונה ב Cochraneבוצעה אנליזה של 21 מאמרים שהקיפו 3484 חולים. החוקרים ביקשו לבדוק האם לתמצית הדבקון הלבן ( mistletoe ,Viscum album) השפעה מטיבה על חולי הסרטן והאם השימוש בה בטיחותי כטיפול משלים או טיפול יחידי בסרטן. מסקנות החוקרים היו כי יעילות התרופה חלשה אך ביכולתה לשפר מדדי איכות חיים בסרטן השד. לא ניצפו תופעות לוואי משמעותיות. מאידך במאמר שפורסם ב2006 ב BMJ ניצפו לתרופה תופעות לוואי קשות ומאמר מערכת יצא כנגד השימוש בתרופה. (BMJ 2006;333:1282-1283 .23 December)

Cochrane Database Syst Rev 2008 Apr 16;(2):CD003297


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18425885?ordinalpos=3&itool=EntrezSystem...

גישה ייחודית להקאות וגרד: טיפול באמצעות פרואנתוציאנידין  [12-03-2008]
במחקר זה בדקו החוקרים את הפוטנציאל הטיפולי של zangrado (תמצית צמח הקרוטון פלנוסטיגמה ממשפחת החלבלוביים) בניהול הקאה וגרד. יצרו הקאה בחמוסים באמצעות מורפיום-6-גלוקורוניד בנוכחות zangrado ומעכב קולטן הקנבינואיד 251 AM. Zangrado במתן מקומי הוערך למטרות נוגדות גרד במודל חולדות עם גרד מושרה HT- 5. Zangrado נמצא יעיל ביותר למניעת הקאה, תוך הורדת ההקאות מושרות-המורפין ב-77%. תועלות אלה לא נמצאו קשורות בישנוניות או היפותרמיה ולא בוטלו על ידי שימוש במעכב קולטנים קנבינואידים. תגובות גרד נחסמו הן במודל המורפין והן במודל HT-5. ניתן להסיק כי zangrado הינו יעיל לטיפול בבחילות,הקאות וגרד ללא תופעות הלוואי הנפוצות, בלתי תלוי בקנבינואידים. תרופה משלימה זו מייצגת גישה חדשה ומבטיחה לניהול בחילות, גרד ותסמונת המעי הרגיז.


J Transl Med. 2008 Jan 18;6(1):3


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18205911?ordinalpos=3&itool=EntrezSystem...

שמן דיאצילגליצרול לטיפול בסינדרום המטבולי  [30-01-2008]

מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי דיאצילגליצרול (הנהוג כתוסף מזון) יעיל לטיפול בהיפרליפידמיה בצום ולאחר האוכל, ומונע עודף שומן על ידי הגברת ההוצאה האנרגטית לאחר הארוחה. מאמר זה דן במנגנונים בהם גורם הדיאצילגליצרול לשיפורים אלה ובהשפעותיו על מטבוליזם של שומן וגלוקוז והשלכת מידע זה על הטיפול בסינדרום המטבולי.

Nutrition Journal 2007, 6:43doi:10.1186/1475-2891-6-43. 11 December 2007

http://www.nutritionj.com/content/6/1/43/abstract

טיפולי גוף-נפש לכאב ראש  [30-01-2008]
טיפולי גוף-נפש כגון ביופידבק, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, היפנוזה, מדיטציה ואימוני הירגעות יכולים להשפיע על התשתית העצבית והודגמו כיעילים לטיפול בסוגים שונים של כאבי ראש. מטא-אנליזות של מחקרים מבוקרים מראים כי השימוש בטיפולי גוף-נפש, בנפרד או בשילוב, מפחית משמעותית תסמיני מיגרנה, מתח וכאבי ראש מסוג מעורב. תופעות הלוואי הן מזעריות ובנות-חלוף.

Am Fam Physician. 2007 Nov 15;76(10):1518-22.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermT...

שימוש בלקטינים צמחיים בביו-מדע ובביו-רפואה  [19-01-2008]
בעשור האחרון חלו התפתחויות חשובות בשימושים בלקטינים (חלבונים קושרי סוכרים, בעלי תכונות הדומות לנוגדנים) צמחיים. הושגו התקדמויות בהבנתנו כיצד לקטינים פועלים על מערכת העיכול וחיידקי המעי, על וויסות המטבוליזם, על המערכת החיסונית וההשלכות הפיזיולוגיות של פעילות זו. בפרט חלה התקדמות מרשימה בגילוי ההשפעות, המיטיבות בעיקרן, של לקטינים על גידולים ובריפוי סרטן. עם התפתחות ההנדסה הגנטית בצמחים, על ידי העברת גנים של חלק מהלקטינים קוטלי-החרקים לתוך צמחי היבול העיקריים נפתחת דרך אפשרית חדשה בהגנה על צמחים.

Front Biosci. 2008 Jan 1;13:1130-40

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermT...

טיפולים אלטרנטיביים למחלות צרברוווסקולריות  [01-01-2008]
ישנם טיפולים רבים תרופתיים וניתוחיים לניהול מחלות קרדיוווסקולריות, אך כמו במחלות כרוניות אחרות, מספר הולך וגדל של אנשים פונים לטיפולים אלטרנטיביים כתוספת לטיפול הרפואי. מאמר זה חוקר חלק מהנושאים והטיפולים המתייחסים למחלה צרברוווסקולרית.

Aust Fam Physician. 2007 Nov;36(11):921-2.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermT...

דבש משפיע לטובה על שיעול לילי ואיכות השינה  [01-01-2008]
במחקר זה הושוו מתן דבש כוסמת ודקסטרומטרופן בטעם דבש מול העדר טיפול לטיפול בשיעול לילי והפרעות שינה הקשורות בדלקות בדרכי הנשימה העליונות בילדים. הוגשו שאלונים להורים בשני ימים עוקבים, הראשון ביום ההגעה בטרם ניתן טיפול כלשהו, והשני למחרת לאחר טיפול בדבש, דקסטרומטרופן או כלום טרם השינה בערב הקודם לפי תבנית כפולת כסיות. נכללו 105 ילדים בגילאי 2-18 שנים עם דלקות בדרכי הנשימה העליונות, תסמינים ליליים, ומשך מחלה של שבעה ימים או פחות. התוצאות נבדקו כמדד של תדירות השיעול, חומרת השיעול ואיכות השינה של ההורה והילד. נמצא כי בעקבות הטיפול עם הדבש חל שיפור משמעותי בתסמינים ביחס להעדר טיפול.

Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Dec;161(12):1140-6

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermT...

ניהול משולב של בחילה והקאות  [23-12-2007]
מאמר זה מספק סקירה קצרה של חלק מהטיפולים המשולבים אשר הביאו תועלת בניהול סימפטומים אלה, בפרט בחילה עקב הריון, כימותרפיה וניתוחים.

Aust Fam Physician. 2007 Sep;36(9):733-4


http://www.racgp.org.au/Content/NavigationMenu/Publications/AustralianFamil...

תוספת חומצת שומן אומגה-3 משפרת רגישות לאינסולין במתבגרות בעלות עודף משקל  [19-12-2007]
במחקר זה השתתפו מתבגרים ומתבגרות במשקל עודף אשר חולקו אקראית לקבוצת ניסוי שקיבלה חומצות שומן אומגה – 3 ולקבוצת ביקורת שקיבלה פלצבו, למשך שלושה חודשים. המחקר היה כפול כסיות ובשיטת ההצלבה (cross over), בתום שתי תקופות הנסיון נמדדו ערכי מבחן סבילות לגלוקוז ו-euglycemic-hyperinsulinemic clamp להערכת הרגישות לאינסולין. נלקחו דגימות דם בצום לפני ואחרי הטיפול להערכת רמות גלוקוז, אינסולין, לפטין, ואדיפונקטין בעל משקל-מולקולרי-גבוה. נמצא כי מתן חומצות שומן אומגה-3 לא השפיע על תפקוד תאי ביתא אך שיפר את השבת ריכוז האינסולין וכן נראה שיפור משמעותי בסבילות לגלוקוז. הרגישות לאינסולין גברה מעט בעקבות מתן חומצות השומן אומגה -3. כל השינויים הללו נצפו בנשים אך לא בגברים, וניתן להסיק כי תוספת חומצות שומן אומגה -3 משפרת רגישות לאינסולין בנערות מתבגרות במשקל עודף אך לא בנערים.

Circulation. 2007;116:II_518.

http://circ.ahajournals.org/cgi/content/meeting_abstract/116/16_MeetingAbst...

חלופות לשימוש בסטטינים לטיפול בהיפרליפידמיה  [19-12-2007]
חיפוש בספרות העלה סקירה שיטתית אחת אשר כללה 97 מחקרים אקראיים מבוקרים המשווים סוגים שונים של טיפולים אנטיליפידמיים. מחקרים אחרים התמקדו בטיפולים ספציפיים וכללו סקירות שיטתיות המעריכות תוצאות קרדיוווסקולריות של צריכת תוספות חומצת שומן אומגה -3, שום, צמחי מרפא. מחקרים נוספים בדקו השפעות ח.שומן אומגה -3 על תמותה וסרטן. טיפולים נוספים שנבדקו: פיברטים, ניאצין, אזטימיב(ezetimibe ), שרף וצמחי מרפא.
מבין אלה, רוב תחיליפי הסטטינים מפחיתים רמות כולסטרול אך אינם מדגימים באופן עקבי ירידה בתמותה לבבית בחולים עם וללא מחלות העורקים הכליליים. פיברטים וסטטינים מפחיתים את הסיכון לארועים קורונריים מג'וריים. שרף מפחית תמותה קרדיוווסקולרית, שניהם ללא שינוי משמעותי בתמותה. שאר הטיפולים לא הראו שיפור משמעותי סטטיסטית בתוצאות קרדיוווסקולריות או בתמותה כללית.
Am Fam Physician. 2007 Oct 1;76(7):1027-9.


http://www.aafp.org/afp/20071001/fpin.html

לקראת מודל של רפואה אינטגרטיבית ברפואה הראשונית בשבדיה  [23-08-2007]
מטרת המאמר לתאר כמה ממצאי מפתח הנוגעים להתפתחות וליישום של מודל מוצע לרפואה אינטגרטיבית המותאם לרפואה הראשונית בשבדיה. המהלכים המחקריים כללו קבוצת מחקר וכן נותני שירות עיקריים כולל רופאים כלליים , ספקי רפואה משלימה, רופאים מומחים, מעניקי רפואה ראשונית ונציגי מועצה. החוקרים גיבשו מודל רפואה אינטגרטיבית אשר מכוון לשילוב בין-תחומי, מוכוון-מטופל, לא-היררכי של פתרונות רפואיים קונבנציונליים ומשלימים לניהול מקרים של חולים עם כאבי גב תחתון או צוואר. המודל דבק בהתנהלות קלינית סטנדרטית כולל שותפות פעילה בין רופא כללי ממיין וצוות של ספקי רפואה משלימה. מודל הרפואה האינטגרטיבית התאפשר על אף שאין מכירים פורמלית במקצועות הרפואה המשלימה בשבדיה, והותאם לרפואה הראשונית השבדית. מודל זה צריך לעבור בדיקה וליטוש במחקר מעשי מבוקר כדי לבחון את יעילותו הקלינית.

BMC Health Serv Res. 2007 Jul 10;7(1):107

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermT...

צריכה אמהית של חומצה דוקוזהקסואית משפרת תפקודים קוגניטיביים של היילוד  [30-07-2007]
במאמר זה ביצעו החוקרים מחקר כפול-כסיות, מבוקר פלצבו, אקראי, ובו קיבלו נשים הרות מזון המכיל DHA או פלצבו החל מהשבוע 24 להריונן ועד הלידה. קבוצת הניסוי כללה 14 נשים אשר צרכו 300 מ"ג DHA ליום ובממוצע 5 מנות לשבוע, מול קבוצת הביקורת אשר כללה 15 נשים. היילודים נבדקו בגיל 9 חודשים באמצעות מבחן האינטילגנציה ע"ש פאגאן לגיל הרך ומבחן התכנון לגיל הרך. הציונים ניתנו על סמך ציון מצטבר בתום חמש נסיונות. התוצאות הראו כי לצריכת DHA השפעות משמעותיות על התפקוד בפתרון בעיות, אך לא נראו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות במבחן האינטיליגנציה.

Am J Clin Nutr.2007; 85: 1572-1577

http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/85/6/1572

סוכרת: תזונת העבר מול תזונה מודרנית  [30-07-2007]
במאמר זה השתתפו 29 אנשים עם מחלת לב איסכמית, הלוקים גם בסוכרת סוג 2 או באי-סבילות לגלוקוז. המשתתפים חולקו רנדומלית לשתי קבוצות: האחת (14 חולים) קיבלה דיאטה פליאוליטית (מתקופת האבן) המבוססת על בשר רזה, דגים, פירות, ירקות, ירקות שורש, ביצים ואגוזים, השנייה (15 חולים) קיבלה דיאטה ים תיכונית המבוססת על דגן מלא, מוצרי חלב דלי שומן, ירקות, פירות, שמנים ומרגרינה. במהלך 12 שבועות היתה ירידה של 26% בגלוקוז הפלסמה בקבוצה הפלאוליטית ושל 7% בקבוצה הים-תיכונית. במחקר כולו לא ניתן לראות תלות בין ירידה במשקל ושינוי בהיקף המותניים לבין שיפור הסבילות לגלוקוז, ניתן להסיק מכך כי ייתכן שהדיאטה הפליאוליטית משפרת סבילות לגלוקוז באופן בלתי תלוי בהיקף המותניים.

Diabetologia Friday, June 22, 2007

http://www.springerlink.com/content/h7628r66r0552222/

חומצות שומן מסוג אומגה-3 בעלות השפעה קטנה אך משמעותית על לחץ הדם  [10-07-2007]
במאמר זה ביצעו החוקרים מחקר אפידמיולוגי אשר כלל 5000 גברים ונשים בגילאי 40-59 בארה"ב, בריטניה, יפן וסין ובו נבדקו גורמי סגנון חיים, בעיקר הרגלי אכילה ותזונה והשפעתם על לחצי הדם. חושבו רמות הצריכה של אומגה-3 עבור כלל המשתתפים ונמצא ממוצע של 2 גרם ליום. מבין ארבע הארצות, ביפן היה הממוצע הגבוה ביותר של צריכת אומגה-3. האפקט על לחץ הדם של צריכה מוגברת של אומגה-3 היה קטן (הורדה של כמ"מ כספית) אך חשוב, שכן מחקרים הראו כי מספיקה ירידה של 2 מ"מ כספית בלחץ הדם בכדי להקטין משמעותית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלת העורקים הכליליים.

Hypertension. Published online June 4, 2007

http://www.medscape.com/viewarticle/557801?src=mp

הנקה, אך לא גלולות למניעת הריון, קשורה להפחתת סיכון לראומטויד ארטריטיס  [10-07-2007]
במאמר זה חולקו שאלונים ל 17,035 נשים ובהן נחקרו אודות עברן בנושא הנקה, נטילת תחליף הורמונלי וגלולות למניעת הריון ונבדק האם גורמים אלה משפיעים על הסיכון ללקות בעתיד בראומטויד ארטריטיס. לקבוצת הניסוי נלקחו נשים שאובחנו כסובלות מראומטויד ארטריטיס. לכל חולה היו 4 ביקורות– נשים שוות גיל ללא ראומטויד ארטריטיס. הנשים סווגו לפי משך ההנקה ולפי משך השימוש בגלולות. 136 חולות השוו ל-544 מקבוצת הביקורת. הנקה ממושכת יותר היתה קשורה בסיכון נמוך יותר ללקות בשגרון. מספר הלידות, נטילת גלולות ונטילת טיפול הורמונלי תחליפי לא היו בעלי השפעה משמעותית. הסבר אפשרי להשפעה המגינה של ההנקה הוא מודולציה ארוכת טווח של מסלולים חיסוניים או נוירואנדוקריניים.

EULAR 2007, the Annual European Congress of Rheumatology

http://abstract.mci-group.com/cgi-bin/mc/printabs.pl?APP=EULAR2007SCIE-abst...

האם קיים קשר בין קינמון לאיזון סכרת?  [01-07-2007]
במחקר פרוספקטיבי השוואתי טופלו 72 בני נוער עם סכרת נעורים באמצעות מתן גרם 1 קינמון ליום, או ע"י מתן פלצבו למשך 90 יום. נמדדו המוגלובין A1C , צריכת אינסולין, או מספר האפיזודות ההיפוגליקמיות בין זרוע הקינמון וזרוע הפלצבו. לא נצפתה בקרה גליקמית טובה יותר בקרב קבוצת מקבלי הקינמון. במחקר נוסף אשר התפרסם בשנה שעברה ובו בדקו את השפעות הקינמון על המוגלובין A1C ב- 79 משתתפים חולי סכרת סוג 2 שאינה תלויית אינסולין, נמצא כי הקינמון (במינון של 3 גרם ליום) מוריד משמעותית את רמות הסוכר בדם בצום. גם במחקר זה לא נצפו הבדלים בין הקבוצות מבחינת רמות ההמוגלובין A1C ופרופיל השומנים בין הרמות הטרום והבתר טיפוליות. אנשים עם רמות סוכר בצום התחלתיות גבוהות יותר נהנו יותר מהאפקט של הקינמון.
European Journal of Clinical Investigation (2006) 36, 340–344
DIABETES CARE, VOLUME 30, NUMBER 4, APRIL 2007

http://www.blackwell-synergy.com/doi/pdf/10.1111/j.1365-2362.2006.01629.x

האם צמחי רפואה סינית יעילים לטיפול בשפעת?  [29-05-2007]
חמישה מאגרי מידע גדולים נסרקו בחיפוש אחר תוצאות מחקרים השוואתיים שונים (RCTs) במהלך כתיבת מאמר הסקירה העוסק בהערכת יעילותם וביטחונם של תרופות סיניות מסורתיות לטיפול בשפעת. החוקרים מצאו 14 מאמרים הכוללים 2440 מטופלים. מתוכם ששה מאמרים הראו כי חמישה תרכובות צמחיות סיניות היו יעילות יותר בזירוז ההחלמה משפעת מול תרופות מערביות. בשמונת המאמרים הנוספים נמצאו התרכובות הסיניות יעילות באופן דומה לתרופות המערביות. מסקנת החוקרים היא כי צמחי רפואה סיניים יכולים לקצר את משך הזמן הסימפטומטי של המחלה (ביטוייה החיצוניים של השפעת כגון כאבי שרירים ונזלת) אך עדיין חסרים מאמרים איכותיים מספקים בנושא ולא ניתן לכן להמליץ על תרכובת סינית מסוימת.
The Cochrane Collaboration

http://www.cochrane.org/reviews/en/ab004782.html

שני תוספי מזון פופולאריים להקלה על כאבי פרקים נמצאו בלתי יעילים  [25-02-2006]
מחקר ממשלתי אמריקאי רחב היקף, ביקש לבדוק את יעילותם של שני תוספי מזון פופולאריים להם מיוחסות תכונות של הקלת כאבי פרקים –hydrochloride Glucosamine ו- Chondroitin sulphate שהיקף מכירותיהם בארה"ב בשנת 2004 עמד על 734$ מיליון.
ממצאי המחקר פורסמו בגיליון האחרון של ה- New England Journal of Medicine.
המחקר ארך 24 שבועות והקיף 1583 חולים שסבלו מאוסטיאוארתריטיס בברכיים. החולים חולקו לקבוצות שקיבלו אחד משני התוספים, או את שניהם, פלאסבו או את התרופה Celecoxib.
החוקרים מצאו כי לנטילת התוספים (בנפרד או במשולב) לא היה כל אפקט משמעותי לעומת שיפור בהיקף בעל משמעות סטטיסטית בקרב אלה שקיבלו Celecoxib.
יחד עם זאת, החוקרים מצאו כי בקרב חולים הסובלים מכאבים חריפים, יש לנטילת שני התוספים אפקט כלשהו, והם ממליצים להמשיך ולבדוק נושא זה.
מחקרים קודמים שבדקו את אפקטיביות התוספים היו קטנים בהיקפם ובמשכם וחלקם מומנו ונתמכו על ידי יצרני התוספים.

N Engl J Med. 2006 Feb 23;354(8):795-808

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=A...

מעשני מריחואנה קבועים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן שלפוחית השתן  [06-02-2006]
עישון מריחואנה נקשר בעבר בסיכון גבוה יותר לחלות בסוגים שונים של סרטן – באזור הראש, הריאות והצוואר. מחקר חדש מצביע על כך שעישון קבוע של מריחואנה קשור גם לסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן שלפוחית השתן.
החוקרים בדקו 52 חולים בסרטן שלפוחית השתן, כולם מתחת לגיל 60 ו-104 אחרים ששימשו כקבוצת בקרה. 88.5% מקרב החולים עשנו מריחואנה כהרגל קבוע, בעוד שבקרב קבוצת הבקרה רק 69.2% עישנו. בדיקה נוספת הראתה כי בקרב החולים שעישנו הייתה הצריכה היומית של מריחואנה גבוהה מזו שבקרב המעשנים הבריאים- ממוצע שווה ערך של ג'וינט ליום במשך 48 שנים (או שני ג'וינטים ליום במשך 24 שנים..). הממוצע בקרב המעשנים הבריאים עמד על ממוצע שווה ערך לג'וינט אחד למשך 28.5 שנים בלבד.
Urology. 2006 Jan;67(1):100-4

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=A...